Tortë me mollë

Si te gatuajmë tortë me mollë

96510309_1575028919336959_7367670741549037323_n

Perberesit:

  • 300 g miell
  • 150 g sheqer kafe
  • 60 gr gjalpe
  • 60 gr qumesht
  • pak kanelle pluhur
  • maja per embelsira
  • 3/4 kokrra molle
  • pak leng limoni

Përgatitja
Qerojme mollët dhe i presim ne copa dhe një kokërr e bejme ne feta,i leme ne nje ene me pak lëng limoni e 1 luge sheqer. Shkrijmë gjalpin dhe e leme te ftohet.

Ndërkohe rrahim vezet me sheqerin derisa masa te fryhet,me pas shtojme perberesit e tjere duke i alternuar.

Ne fund shtojmë mollet,duke lene fetat per siper,dhe e përziejmë ngadalë. Hedhim masën ne nje tave e siper i vendosim fetat e molles se mbetur.

Shtojmë nje luge sheqer kafe siper dhe e vendosim te piqet ne 180* per 40-45minuta.

Na dërgoni fotot tuaja ne hapësirën e komenteve!