Role viçi me fistik

Një recetë e veçantë dhe e shijshme!

Përbërësit

  • 200 gr fileta viçi
  • 50 gr proshute
  • 50 gr fistik
  • 50 gr presh
  • 1 qepe (shallot)
  • pak vere e bardhe
  • pak galete
  • erëza trumzë
  • vaj ulliri ekstra i virgjër
  • kripe e piper

Përgatitja

Skuqni qepen me preshin me zjarr te ulet. Ne fund, rrisni zjarrin dhe i shuani me vere te bardhe. Lëreni sa te avulloj komplet.
Grini fistikët dhe ja shtoni përbërjes. Shtoni kripe, piper dhe trumzë.

Ne fazën tjetër hapni fetat e mishit dhe shtroni sipër një fete proshute, me pas shtoni dhe një lug nga përbërja.

I mblidhni role (ndihmohuni me nje spango kuzhine) dhe me pas i kaloni ne galet te aromatizuar me gjethe trumze.

Nxehni një tigan me vaj ulliri dhe i skuqni rreth 5 minuta ne çdo ane.

Hiqni spangon dhe shërbejini te ngrohta.

Për çdo pyetje apo këshillë, përdorni butonin “Përgjigju”!

Ju befte mire!