Embelsire Cheesecake me Portokalle

Nje nga ëmbëlsirat e preferuara, e thjeshte per tu përgatitur dhe shije te veçante!

Receta Cheesecake nga ArtiGatimit.com

Përbëresit per Cheesecake

Per bazen:

  • 250 gr biskota
  • 150 gr gjalpe i shkrire

Per mbushjen

  • 500 gr gjize dele ose djathë lloj philadelphia
  • 100 gr sheqer
  • 3 veze
  • 100 gr pana
  • 2 portokalle

Përgatitja e Embëlsirës

Copëtojmë biskotat imët dhe i përziejmë me gjalpin e shkrire. Me pas i shtrojme nje ne tave për embelsira. E vendosim ne frigorifer per 30 minuta.

Nderkohe vazhdojmë përgatitjen e mbushjes.
Rrahim vezet me sheqerin dhe shtojmë gjizen. Shtrydhim nje portokalle dhe i shtojmë lëngun përbërjes.I përziejmë me ngadalë. Shtojme dhe panën. Lexo mbi përbërësin pana.
E hedhim mbushjen siper biskotave dhe e pjekim ne temperaturen 160°C per 40-50 minuta.

Pasi është ftohur, e presim dhe e dekorojme me portokalle sipas deshires!

Ju befte mire!